Četvrta međužupanijska smotra / šesta županijska smotra projekata iz područja Građanskoga odgoja i obrazovanja – Projekt građanin

U organizaciji  III. osnovne škole Čakovec i Gospodarske škole Čakovec te domaćinstvo Srednje škole Čakovec, održana je 4. međužupanijska/6. županijska smotra projekata iz područja Građanskoga odgoja i obrazovanja Međimurske i Varaždinske županije za osnovne i srednje škole – smotra Projekt građanin.

Ove su godine vrijedni učenici i njihovi mentori uočili i istraživali ukupno 19 projektnih tema u lokalnoj zajednici, od čega 9 u predmetnoj nastavi, 8 u razrednoj nastavi osnovnih škola te 2 u srednjim školama. Učenici  svojim projektima djeluju na poboljšanje zajednice u kojoj žive, ukazuju na probleme i pronalaze rješenja, čime se izravno uključuju u život svoje lokalne zajednice.

Smotru je svečano otvorio župan Međimurske županije Matija Posavec, uz čestitke svim školama na izradi kvalitetnih projekata, a pritom su mu „mali građani“ zahvalili na tome što je još 2012. kada je prvi puta otvarao smotru pružio podršku i dodatni vjetar u leđa učenicima i učiteljima za rad na novim projektima. Istaknuo je kako će ponuđena rješenja za rješavanje problema u lokalnoj zajednici, uočena i ponuđena od strane učenika, biti itekako korisna svima u javnom sektoru. Tomislav Ogrinšak, viši savjetnik za građanski odgoj i obrazovanje u AZOO-u istaknuo je kako su međimurski školarci pokazali da su spremni postati odgovorni građani društva, uz svoju samostalnost i inicijativu, što su prepoznali i u Agenciji za odgoj i obrazovanje. Podršku Smotri svojom je nazočnošću pružila i zamjenica župana Međimurske županije Sandra Herman.

U  ime organizatora i  domaćina sve prisutne pozdravila je Nataša Hajdinjak, ravnateljica III.OŠ Čakovec. Istaknula je kako je za jedan projekt potrebno izdvojiti puno sati planiranja i izrađivanja rada. Čestitala je učenicima i učiteljima na uloženom trudu i vremenu te ohrabrila učenikeprije predstavljanja projekata pred članovima povjerenstva riječima: „Ne sumnjam u vas, želim vam svu sreću“. Predsjednica Povjerenstva Aleksandra Oreški, učiteljica savjetnica u VI. OŠ Varaždin, obratila se sudionicima i uzvanicima. Objasnila je propozicije Smotre i zaželjela svima puno uspjeha u obrani svojih projekata.

U sastavu deveteročlanog Povjerenstva bili su: Aleksandra Oreški, VI. OŠ Varaždin; Aleksandra Ličanin, Međimurska županija; Sandra Vlahek, OŠ Donji Kraljevec; Ana Jeđud, III. OŠ Čakovec; Branka Bedić, Gospodarska škola Čakovec; Lucija Sanjković Horvat, Srednja škola Čakovec; Marija Ciceli Stanković, Međimurska županija; Igor Mesarić, Grad Čakovec i Ines Virč, Učiteljski fakultet – Odsjek u Čakovcu.

U prigodnom programu svečanosti predstavili su se učenici Karla Jambrović iz Srednje škole Čakovec, Marcela Mesarić iz Gospodarske škole i Matija Levačić iz III. OŠ Čakovec kao voditelji programa, zatim zbor Srednje škole Čakovec s mentoricom Petrom Horvat i bend Srednje škole Čakovec, učenici 2.a, III.OŠ sa scenskom igrom uz vodstvo mentorice Štefanije Mustač, učenici Silvio Vlah Nikolina Jurović iz Gospodarske škole, zbor III. OŠ uz vodstvo mentorice Marine Korunek. Kao gošće nastupale su članice Ženske vokalne skupine Stridonne koje i same čuvaju zavičajni identitet, promoviraju naš kaj i Međimurje. Čule su da to rade i sudionici Smotre i kao dar za njihov trud odučile su otvorenje smotre uveličati spletom međimurskih pjesama.

Učenici su bili veoma uspješni u obrani svojih projekata i nestrpljivo čekaju Poziv za Državnu smotru koji stiže krajem travnja. Vjerujemo u odlične rezultate međimurskih i varaždinskih „malih građana„.

Srdačno zahvaljujemo izdavačkoj kući Alfa iz Zagreba čiji su predstavnici, Robert MartinMargareta Hudiček, također nazočili Smotri i razveselili sudionike Smotre prigodnim poklonima.

Državna smotra održat će se 20. svibnja 2017.u Zagrebu  u organizaciji AZOO-a.

objavio: Nikola Pongrac   datum: 5. 4. 2017.