Mali volonteri III. OŠ Čakovec

Nesebično pomaganje drugima nit je vodilja koja je ove školske godine dio ozračja III. OŠ Čakovec. Temu volontiranja koja je dio Građanskoga odgoja i obrazovanja učitelji su integrirali u sve nastavne predmete. Učenici suna prvom integriranom danu u mjesecu listopadu, naučili što je volontiranje, tko su volonteri i gdje se sve može volontirati.

Da je volontiranje veoma važan dio zajednice učenici su spoznali kroz iskustveno učenje u lokalnoj zajednici. Uz vodstvo svoji učitelja, postali su volonteri. Čitave školske godine svoje slobodno vrijeme nesebično su darivali zajednici.

Tako su igru zamijenili upoznavanjem narodnih običaja i učenjem kako ihzauvijek njegovati i čuvati od zaborava i to uz pomoć Društva žena Gornji Kraljevec koje također za sve to odvajaju svoje slobodno vrijeme. Družili su se i kroz igru stjecali nova prijateljstva s djecom dječjih vrtića Cipelica i Vjeverica te zajedno s njima čuvali prirodu i čitali im zanimljive priče.Rado su pomogli  Udruzi  oboljelih od leukemije i limfoma Međimurske županije  skupljanjem čepova. Posjetili su i Azil za životinje gdje su rado pomazili životinje, pomagali u hranjenju i šetnji.  Bili su i česti gosti u Caritasovom dječjem boravku Antun Bogdan te su svojom pjesmom, pričom i razgovorom razveselili djecu koja tamo borave preko dana. Lijepu riječ, radost i smijeh unijeli su na Dječji odjel Županijske bolnice gdje su scenskom igrom pomogli malim bolesnicima zaboraviti bolesničke brige. Sudjelovali su u sabirnoj akciju " Solidarnost na djelu", razvijali senzibilizaciju družeći se sa štićenicima Centra za odgoj i obrazovanje.

U dva navrata skupljali su hranu i higijenske potrepštine za potrebe korisnika Socijalnog dućana Crvenog križa.

Korisnike  Doma umirovljenika Čakovec veoma je obradovala dječja pažnja, ljubav i veselje. Djeca su otvorila brojna sjećanja na dane djetinjstva koji se još uvijek pamte i prepričavaju najdogodovštine.

Učenici svakodnevno volontiraju i u svojim razredima, u školi, međusobno pružaju pomoć jedni drugima na svim područjima. Uz pomoć učenika osmih razreda naučili su i  kako pomoći drugima kad poteče krv iz nosa, slučajno se poreže na trokut i nastane rana, kad netko padne u nesvijest…  Dio vremena odvojit će i za druženje s učenicima u Romskom obiteljskom centru Kuršanec. U prijevozu do Kuršanca pomoći će Gradsko društvo Crvenoga križa.

Učenici su uljepšavali  klupe u učionici likovne i glazbene kulture, radili u školskom dvorištu, sudjelovali  u povjerenstvu za izbor najboljeg filma na 5. Međunarodnoj reviji dječjeg filma,

Dana 28. 3. i 12.4.2017.svoja iskustva u volontiranju učenicima su prenijeli najbolji u tom području: predstavnici Državne uprave za zaštitu i spašavanje pod vodstvom Ferida Kašme, Dobrovoljnog vatrogasnog društva Čakovec pod vodstvom Branimira Grabara i Hrvatske gorske službe spašavanja pod vodstvom Miodraga Novosela.  Za učenike predmetne nastave predavanje je održao gost-predavač iz PUM-e, Radovan Gačal istaknuvši jedni drugima često mogu pružiti pomoć i podršku tijekom najljepšeg, ali i najosjetljivijeg razdoblja u odrastanju.

Učenici su bili oduševljeni umijećima i konkretnim primjerima koje su najbolji odrasli volonteri predstavili malim volonterima. Naravno, najveći pljesak dobili su, najmlađima najdraži prijatelji volonteri – psi Hrvatske gorske službe spašavanja. Osjećaj zadovoljstva nakon pomaganja i darivanja svog slobodnog vremena i ljubavi drugima ne može se mjeriti ni s najvećom peticom, kažu mali volonteri i već planiraju nove posjete i druženja. Za njihov trud škola će ih nagraditi skromno, potvrdom o volontiranju što je redovita praksa u razvijenim zemljama.

ALBUM FOTOGRAFIJA - INTEGRIRANI DANI - VOLONTIRANJE

objavio: Nikola Pongrac   datum: 10. 5. 2017.

« Ožujak 2024 »