15. SUSRET DJEČJIH GRADSKIH I OPĆINSKIH VIJEĆA HRVATSKE

Mlade predstavnice Grada Čakovca učenice III. OŠ Čakovec, sa Susreta su se vratile bogatije za nova znanja i iskustva, sklopivši nova prijateljstva i uvjete za buduću suradnju s vršnjacima te voditeljima Dječjih vijeća iz cijele Hrvatske.

U organizaciji Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske, Grada Velika Gorica i Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, u Velikoj Gorici je održan 15. Susret Dječjih gradskih i Općinskih vijeća Hrvatske. Među mnogobrojnim dječjim vijećima s područja cijele zemlje, svoje je predstavnike imao i Grad Čakovec koji već 14 godina nosi titulu Grada prijatelja djece.

Na dvodnevnom susretu održanom u prostorijama Pučkog otvorenog učilišta u Velikoj Gorici, tako su sudjelovale Marija Hegeduš Jungvirth, članica Koordinacijskog odbora Grad Čakovec – prijatelj djece te ujedno i članica Središnjeg odbora te članice Dječjeg vijeća Grada Čakovca, Dorja Vincek (dječja gradonačelnica Čakovca), Zoe Rajher i Anđelina Jakopić, uz voditeljicu Dječjeg vijeća Katarinu Pahek Čajić. Njima se pridružio i Igor Mesarić, voditelj Odsjeka za društvene poslove pri Upravnom odjelu za društvene, međunarodne poslove i odnose s javnošću Grada Čakovca.

Tema ovogodišnjeg programa Susreta bila je „Kako i zašto učiti o medijima, a nakon svečanosti otvorenja održan je zanimljiv panel na kojem su djeca postavljala pitanja i raspravljala uz stručnjake iz tematskog područja, novinare, predstavnike Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Ureda Pravobraniteljice za djecu, Škole medijske kulture dr. Ante Peterlić, ali i samog gradonačelnika Velike Gorice, Dražena Barišića.

Na panelu se govorilo o utjecaju današnjih medija i medijskih sadržaja na život i svakodnevicu djece i mladih, ali i o njihovom sudjelovanju u kreiranju dostupnih sadržaja na internetu. Drugog dana Susreta, predstavljene su dobre prakse iz područja medijske pismenosti sudionika susreta i domaćina te su održane radionice za djecu i njihove voditelje. U sklopu Susreta mogla se razgledati i Putujuća izložba „Konvencija o pravima djeteta“, autora skupine učenika iz Srednje škole Petrinja.

objavio: Nataša Magdalenić   datum: 16. 10. 2019.