5. međunarodna revija europskog dječjeg filma

U Čakovcu je, u organizaciji Centra za kulturu Čakovec od 27. veljače do 3. ožujka 2017. održana 5. revija europskog dječjeg filma za mlade.

Učenici osnovnih i srednjih škola koji su sudjelovali u Reviji, mogli su kao i proteklih godina sudjelovati na razgovorima i raspravama nakon odgledanog filma. Na Reviji su kao članovi dječjeg prosudbenog povjerenstva sudjelovali i učenici naše škole: Hugo Mađarić i Bianca Strbad /6.a) te Una Jakšić, Rana Međimurec i Ema Vurušić (8.c). Naši su učenici tijekom revije odgledali sve filmove te na kraju odabrali najbolji ovogodišnji dječji film te najboljeg glumca i glumicu.

Evo njihove odluke:

Najbolji film: Genijalni mladi um (Morgan Matthews)

Najbolji mladi glumac: Asa Butterfield (Genijalnni mladi um)

Najbolja glumica: Cvita Viljac (Anka, Dejan Aćimović)

U priloženom dokumentu možete pročitati osvrte i kritike odabranih filmova koje je za vas pripremio član ovogodišnjeg dječjeg žirija Hugo Mađarić.

• Rico i Oscar – tajanstveni kamen                  8+

Rico i Oscar je njemački dječji humorističan igrani film s karakteristikama kriminalističko-avanturskih radnji.

Film ima dobru radnju no mislim da je uvod u glavni dio predugačak. Također, u filmu su premalo razrađene scene u kojima se događa hvatanje i otkrivanje kriminlca. Sve u svemu, reakcija mlade publike bila je jako dobra te su uživali u šaljivim i uzbudljivim djelovima filma.

• Ema spava negdje drugdje                              7+

To je dječiji, avanturistički igrani film nizozemsko-švedske režije.

Iako je gluma dobra, film općenito nema dobru radnju te su gledatelji tjekom gledanja bili nezainteresirni i konstantno je u kinu bila buka. Iako je film sniman prema knjizi mislim da je prebajkovit za osnovnu školu. Flim je popraćen dobrom glazbom te su računalne animacije odlično napravljene.

• Genijalni mladi um                                          12+

Od samog početka film privlači gledateljevu pažnju te zainteresiranost . U orginalu engleskog podrijetla, film je sniman i u Tajlandu. Jako je dobro prikazano kako prošle odluke utječu na sadašnje postupke. U početku filma publika je bila malo nemirna, ali tijekom trajanja sve je zainteresirao film. Poruka je  jasna te je film jako realan, dramatičan s malo humora. Možemo uočiti različite kulture i običaje ljudi kroz razne scene, a glavna stvar je da, iako je netko psihiški ili fizički drugačiji, u nečemu drugome je „poseban“ kao što u fimu autističan  dječak Nathan ima odličan smisao za matematiku. Također, film je popraćen jako dobrom glazbom koja dočarava misli i osjećaje jednog autističnog dječaka.

• Mali vitez Trenk                                                     8+

Iako animirani film, „Mali vitez Trenk“ je jako uzbudljiv film za mladu publiku. Radnja se odvija u srednjem vijeku te nas kroz film uči vrlinama jednog hrabrog viteza. Također, u filmu su prikazane i mane koje na kraju mali vitez ispravi. Film ima dobru radnju te je animacija odlična.

• Ljeto u Brooklynu                                                12+

U filmu se prikazuju tipične urbano-gradske američke kuće i način života. Prelasci iz scene u scenu većinom su jako veliki i „grubi“ te ponekad nerazumljivi za gledatelje.  Film je pisan na dva jezika.

Jako su dobro prikazani društeni i svakodnevni problemi jedne obitelji te ograničenja zbog nedostatka novaca. U filmu ima nekih neočekivanih radnji koje čine film još zanimljivijim. Odlično su prikazani današnji problemi društvene sadašnjice

objavio: Nikola Pongrac   datum: 8. 3. 2017.

« Ožujak 2024 »