GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE - MEĐUŽUPANIJSKA SMOTRA

Prva  međužupanijska smotra iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja – Projekt građanin za osnovne i srednje škole Međimurske i Varaždinske županije

Prethodne dvije godine u našoj županiji održavala se Županijska smotra iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja – Projekt građanin.

Foto-galerija

Ove školske godine na projektima su radili i učenici dviju škola Varaždinske županije.  Svoje su projekte zajedno s učenicima osnovnih i srednjih škola Međimurske županije predstavili na Prvoj međužupanijskoj smotri iz područja Građanskog odgoja i obrazovanja – Projekt građanin koja je održana u petak, 28. 03. 2014.  Izvrsni organizatori  i domaćini smotre bile su III. OŠ Čakovec ,  Gospodarska škola Čakovec i Srednja škola Čakovec.  Već uhodani tim triju škola pripremio je veoma lijep program svečanog otvaranja prožet duhom Građanskog odgoja i obrazovanja.

Programu svečanog otvaranja Smotre prisustvovala je i zamjenica župana Međimurske županije, Sandra Herman. Zamjenica župana sudionicima se obratila prigodnim riječima punim pohvala i podrške . Istaknula je da je veoma vrijedno kad se učenici tako izravno uključuju u život svoje zajednice otvarajući različita pitanja i probleme koji se tiču svih nas u Međimurskoj i Varaždinskoj županiji, ali  i svih građana Hrvatske.

Građanski odgoj i obrazovanja ima za cilj pripremiti učenike da postanu aktivni i odgovorni građani demokratskog društva. Razvojem  i primjenom građanskog znanja, vještina i sposobnosti prilikom rješavanja problema koji spadaju u područje aktivnog i odgovornog građanstva, nastoji se učenike usmjeriti da više samostalno i u razgovoru s drugim učenicima razmišljaju i zaključuju o problemu/temi o kojoj uče; ovladavaju procesom učenja; uče razmišljati i zaključivati; postaju odgovorniji za svoje učenje; uče jasno iznositi svoje zaključke; uče argumentirati i prihvaćati različitost u razmišljanju; bolje upoznaju svoje suučenike u razredu; smanjuju predrasude jedni prema drugima…  Sve te ciljeve učitelji i nastavnici mentori utkali su u 13 veoma kvalitetnih i izvrsno pripremljenih projekata. Čitave školske godine usmjeravali su učenike građanine  koji su veoma zdušno i s velikom voljom uočavali, istraživali , zaključivali i ukazivali odraslima na probleme u svojoj sredini te pronalazili rješenja problema. Svi zajedno uložili su veoma puno truda te radnog i slobodnog i vremena. Vrhunac svega bilo je uspješno predstavljanje projekata na Smotri. Uspješno predstavljanje i kvalitetu projekata potvrdilo je šesteročlano Povjerenstvo. U sastavu Povjerenstva bili su predstavnici lokalne zajednice Darko Radanović i Igor Mesarić, predstavnica medija Aleksandra Ličanin te predstavnice škola Varaždinske i Međimurske županije Aleksandra Oreški , Štefanija Mustač  i Tihana Preksavec . Strpljivim i pozornim slušanjem,  poticajnim pitanjima i pohvalama potaknuli su sudionike na pripremanje novih projekata.

Svi sudionici Smotre, nestrpljivo, očekuju rezultate koje će objaviti Državno povjerenstvo odnosno poziv za sudjelovanjem na Državnoj smotri Građanskog odgoja i obrazovanja koja će se održati 19. svibnja 2014. u Zagrebu.

Sudionici Prve međužupanijske smotre :

Projekti razredne  nastave :

OŠ PrelogBiciklom do zdravlja

voditeljica : Branka Podgorelec

OŠ Orehovica – PŠ Podbrest Knjiga nadohvat ruke

voditeljica: Senija Zadravec-Kermek

VI. OŠ VaraždinLipa po lipu– kuna, bez računa se ne računa

voditeljica: Rosana Štrocinger

III. OŠ ČakovecUčenički školski ormarići

voditelji: Zdenka Novak i Aleksandar Bartolić

VI. OŠ Varaždin : Varaždin – grad cvijeća

voditeljice: Petra Lončarić-Časar  i Petra Kanešić

Projekti predmetne nastave :

OŠ Donja DubravaDobravski ljuk

voditeljica: Renata Heric

VI. OŠ Varaždin : Konzervansi u prehrambenim proizvodima

voditeljice: Bojana Perko, Alenka Bađun i Mihaela Vrbnjak Grđan

OŠ Vladimira Nazora Pribislavec (Ne)čisti računi

voditeljica: Aleksandra Đurić

OŠ BelicaPokreni i promijeni

voditeljice: Silvija Micek i Lidija Hertarić

OŠ PetrijanecRazličitost je izazov, upoznajmo se

voditeljica: Kristina Čačić

III. OŠ Čakovec:  Ruža međimurska

voditelji: Tihana Preksavec, Tomica Hlapčić  i Dražen Ružić

I. OŠ Čakovec#codeEU

voditeljica : Ivana Ružić

Projekti srednje škole :

Gospodarska škola Čakovec : DA znanju, DA životu

voditeljica: Patricija Topolnjak

objavio: Nataša Magdalenić   datum: 8. 4. 2014.