VI. Susret mladih međimurskih umjetnika „Ruža međimurska“

Ivan Mustač Kantor kao inspiracija mladih međimurskih umjetnika

U Domu kulture u Donjem Vidovcu u utorak, 30. travnja održan je šesti Susret mladih međimurskih umjetnika „Ruža međimurska“ pod nazivom „Ivan Mustač Kantor – čuvar duhovne baštine svojih predaka“. Organizator susreta je III. OŠ Čakovec uz pokroviteljstvo Međimurske županije i Grada Čakovca te potporu Općine Donji Vidovec, a ovogodišnji suorganizator bila je Osnovna škola Sveta Marija.

Dobrodošlicu učenicima i njihovim mentorima zaželio je domaćin, načelnik Općine Donji Vidovec Josip Matulin. Nazočne je pozdravila i ravnateljica III. OŠ Čakovec Nataša Hajdinak te posebno zahvalila članovima obitelji Ivana Mustača Ljiljani Mustač, Ljudevitu Vadjonu i Lauri Vadjon koji su svoja sjećanja o kantorovu životu i radu podijelili s učenicima i pomogli im prilikom istraživanja i pripreme susreta.

„Ruža međimurska“ nezaobilazan je dio obilježavanja Dana Međimurske županije te je Susret  otvorio zamjenik župana Josip Grivec.  „Veseli me što se projekt uspješno nastavlja jer njegov je značaj velik  – čuva korijene i našu kulturnu baštinu. Izloženi su prekrasni radovi i želim čestitati svima vama na sudjelovanju jer baš kao što biljka bez korijena vene, isto bi se dogodilo s narodom da nema ljudi poput vas“, poručio je zamjenik.

Na ovogodišnji natječaj prijavilo se ukupno 14 osnovnih i područnih škola Međimurske županije, a pristiglo je 17 literarnih te 31 likovni rad.

Nagrade za najuspješnije  literarne radove primili su učenici Lovro DebanZoja Šestak iz OŠ „Petar Zrinski“ Šenkovec, Ema Nestić iz OŠ Jože Horvata Kotoriba i  Lea Lukša iz OŠ Donja Dubrava, dok su autori najuspješnijih likovnih radova  Janja Gotal iz OŠ Prelog, Maja Slaviček i Vita Makar iz I. OŠ Čakovec, Kimi Taradi iz OŠ Belica te Mirela Kalanjoš iz OŠ Kuršanec.

U dvorani je uz izložbu učeničkih radova prispjelih na ovogodišnji natječaj postavljena i izložba pod nazivom „Ivan Mustač-Kantor premalo poznat i priznat“ čiji je autor Milenko Kanižaj, a svojim se proizvodima predstavila i Učenička zadruga „Čmelice“ iz  III. OŠ Čakovec.

U kulturno – umjetničkom dijelu programa nastupio je zbor III. OŠ Čakovec  te Paula Lukša i Ena Cenko, članice KUD –a Donji Vidovec. Učenici OŠ Sveta Marija predstavili su svoj kratki film „Ivan Mustač Kantor“ te Kantorovu pjesmaricu koju su također sami izradili na temelju prikupljene građe o radu Ivana Mustača.

Susretom „Ruža međimurska“  zaključeno je ovogodišnje obilježavanje Dana Međimurske županije.

FOTO GALERIJA OSTALIH FOTOGRAFIJA

objavio: Nikola Pongrac   datum: 2. 5. 2019.