Dječje vijeće

13. SUSRET GRADOVA I OPĆINA PRIJATELJA DJECE U VARAŽDINU NA TEMU ODRŽIVOG RAZVOJA

U ovoj obljetničkoj godini, kada slavimo 20 godina akcije Gradovi i općine – prijatelji djece i 30 godina Konvencije UN-a o pravima djeteta, održao se 13. susret gradova i općina, 8. lipnja u Varaždinu.

Susret je organiziran u suradnji Saveza društava „Naša djeca“ Hrvatske (Središnji koordinacijski odbor akcije Gradovi i općine – prijatelji djece), Koordinacijskog odbora Grad Varaždin – prijatelj djece te Grada Varaždina.

Uz brojne prisutne, otvorenju je nazočila dogradonačelnica Sandra Malenica, predsjednik Gradskog vijeća Damir Habijan, dugogodišnja ravnateljica Saveza društava „Naša djeca“ Đurđice Dropuljić,  načelnik općine Vidovec, Bruno Hranić te ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.

Na susretu su grad Čakovec predstavljali: Marija Hegeduš-Jungvirth, dr. med. predsjednica Koordinacijskog odbora akcije Grad Čakovec – prijatelj djece, dječja gradonačelnica Dorja Vincek, vijećnice Dječjeg vijeća Grada Čakovca Sara Dunjko i Nika Risek i voditeljica Dječjeg vijeća Grada Čakovca Katarina Pahek Čajić.

Svečano otvorenje Susreta započelo je u 10 sati u HNK Varaždin, a predstavljene su ove teme: "Gradovi i općine kao pokretači razvoja“ i „Ekologija i održivi razvoj.“

Za odrasle sudionike Susreta održan je panel na kojem su djeca i odrasli predstaviti ekološke projekte i projekte globalnih ciljeva za održivi razvoj koje provode u svojim sredinama, dok su djeca sudionici kroz šetnju Varaždinom upoznavali svijet kukaca i sudjelovali u eko-radionicama.

Održivi razvoj, gradovi i općine kao pokretači zajednice, ekologija i recikliranje, obnovljivi izvori energije, održivi promet, zdravlje i zdravi stilovi života sve su to aktualna pitanja i rješenja koja omogućuju prijelaz na održiviji način života, rada, gospodarenja na dobrobit pojedinca. Ključ za ostvarivanje globalnih ciljeva je obrazovanje, podizanje razine svijesti, kao i implementacija globalnih ciljeva u lokalne, regionalne i nacionalne politike, strategije i planove. Djeca i odrasli zajedno imaju prilike odgovoriti na te izazove, a gradovi i općine-prijatelji djece biti pokretači tih promjena.

Akcija Gradovi i općine – prijatelji djece pokrenuta je 1999. godine s ciljem promicanja dobrobiti djece, a Grad Varaždin nosi ovaj status od 2005. godine. Susreti Gradova i općina – prijatelja djece održavaju se trinaest godina u okviru akcije „Gradovi i općine – prijatelji djece“ koju od 1999. godine u Hrvatskoj vode Savez društava “Naša djeca” Hrvatske, Hrvatsko društvo za socijalnu i preventivnu pedijatriju, u suradnji s Uredom UNICEF-a, Udrugom gradova, Hrvatskom zajednicom udruga, Hrvatskom zajednicom županija i koordinacijskim odborima u gradovima i općina. U akciju je dosad uključeno 124 gradova i općina diljem Hrvatske, a 71 grad/općina su dostigle status Prijatelja djece, stvarajući mrežu gradova i općina u Hrvatskoj koji sustavno skrbe o djeci i ostvaruju visoke kriterije lokalnih zajednica usmjerenih kvaliteti života djece.

Susreti gradova i općina – prijatelja djece – zajednički susreti djece i odraslih iz gradova i općina koji nose naziv „Prijatelj djece“ započeli su 2007. godine u Čakovcu na temu slobodno vrijeme djece, a nastavljeni su svake sljedeće godine na različite teme važne za život djece.

objavio: Nikola Pongrac   datum: 9. 6. 2019.

Ovaj mjesec: 1904