Mjesec borbe protiv ovisnosti 2023.

Mjesec borbe protiv ovisnosti svake se godine obilježava u razdoblju od 15. studenog do 15. prosinca. Cilj obilježavanja je upozoriti cjelokupnu javnost na problem ovisnosti te potaknuti na provedbu aktivnosti koje će za cilj imati smanjenje potražnje i dostupnosti ilegalnih sredstava ovisnosti, unaprjeđenje zaštite zdravlja i sigurnost stanovništva te smanjenje zdravstvenih, socijalnih i društvenih rizika i šteta povezanih sa ovisnostima i ponašajnim ovisnostima.

U sklopu Školskih preventivnih programa, ovogodišnja tema obilježavanja bila je „Ruksak podrške“, odnosno ideja da svaka škola naše županije napuni ruksak pozitivnim mislima, straničnicima, porukama protiv ovisnosti te da sami učenici izrađene materijale dijele u svojim kvartovima i lokalnoj zajednici.

Inicijativi su se priključili i učenici III. osnovne škole Čakovec s izradom kišobrančića, poruka s pozitivnim mislima i vrtuljkom pozitivnih misli. Tijekom mjeseca borbe protiv ovisnosti stručna je služba u svim razrednim odjelima provela radionice na temu Mentalno zdravlje. Ključna pitanja bila su: „Kako se nositi s osjećajem ljutnje?“, „Kako oraspoložiti sebe / druge?“ i „Kako djelovati u određenim situacijama?“. Ključne emocije o kojima smo pričali bile su pritom ljutnja i radost (sreća).

1. i 2. razredi: Radionica na temu „Kako usrećiti sebe i druge i kako očiti pozitivne stvari oko nas“

- Izrađeni materijali: kišobrančići i poruke sreće

3. i 4. razredi: Radionica na temu „Kako se nositi s ljutnjom (tehnika smirivanja: duboko disanje)“

- Izrađeni materijali: baloni i poruke sreće

5. i 6. razredi: Radionica na temu „Osobe od povjerenja i osjećaj ljutnje / sukobi / nesuglasice“

- Izrađeni materijali: vrtuljak pozitivnih misli

7. i 8. razredi: Radionica na temu „Frustrirajuće situacije i kako se nositi s njima“

- Izrađeni materijali: vrtuljak pozitivnih misli

Prilikom radionica nastali su materijali koje su dana 8. i 11. prosinca 2023. godine učenici 5.a i 8.b razrednog odjela zajedno sa stručnom suradnicom psihologinjom Elizabetom Haček i Hanom Žbulj obližnjim kvartom dijelili prolaznicima kao neku vrstu „osnaživača“.

Završna aktivnost samog projekta održana je dana 14. prosinca 2023. godine u dvorani zgrade Scheier, na kojoj su prisustvovala dva učenika 8. b razrednog odjela Natan S. i Karlo Š. u pratnji stručne suradnice psihologinje Elizabete Haček i studentice psihologije na praksi Hane Žbulj.  Na provedenom prigodnom kvizu prisutni učenici osnovnih i srednjih škola Međimurske županije pokazali su izvrsno znanje na temu ovisnosti, a vrhunac aktivnosti bila je predstava Mreže Teatra Tirena iz Zagreba, koja je na učenicima pristupačan i poznat način problematizirala sve učestalije i raznovrsne opasnosti korištenja društvenih mreža.

Tekst sastavila: pedagoginja Zvonka Bratuša

objavio: Martina Horvat   datum: 20. 12. 2023.